Dostępność – jest czy jej nie ma?
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Zaścianek Mazowsza” zaprasza mieszkańców obszaru LGD, przedstawicieli instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych do udziału w spotkaniu pn. Dostępność – jest czy jej nie ma?
Wydarzenie jest jednym z cyklu czterech spotkań, których celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat dostępności oraz pobudzenie wrażliwości społeczności lokalnych na różne ograniczenia osób funkcjonujących wokół nas.
Kiedy?: 5 października 2023
Gdzie?: Świetlica wiejska w Goworowie
Program spotkania będzie obejmował :
11:00 wstęp i cel spotkania
11:15 zasady/kontrakt
11:30 wystąpienie eksperta
12:30 „dobra rozmowa” – dyskusja
13:30 podsumowanie, zebranie wniosków
Ekspert Piotr Todys: Współzałożyciel Fundacji TUS i do dzisiaj z nią związany od 30 lat. Od 2010 roku zajmuje się kwestiami dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością, tak w wymiarze architektonicznym jak informacyjno-komunikacyjnym. Zaangażowany jest w prowadzenie audytów miejsc dostępnych w ramach wyszukiwarki www.niepelnospranwik.pl. Jako audytor, na zlecenie Fundacji TUS, audytował kilkaset obiektów – od małych punktów usługowych, poprzez oddziały NFZ, siedziby urzędów gmin i miast, centra handlowe, aż po stadiony w ramach współpracy z UEFA podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. W ramach programu Dostępność Plus dla zdrowia, współtworzył standardy dostępności dla POZ i szpitali a także realizował audyty POZ i szpitali. Ukończył szkołę trenerską w Szkole Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Zrealizował setki godzin szkoleń z zakresu projektowania uniwersalnego, Standardów projektowania budynków dla osób z niepełnosprawnościami – w tym w ramach projektów współfinansowanych przez Unię Europejską: Bliżej Dostępności, Akademia Dostępności. Członek Rady Dostępności, której przewodniczy Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Od kilkunastu lat tutor w programie Liderzy PAFW.
Głównych założeń Ustawy o dostępności – do czego zobowiązują przepisy?, dobrych przykładów w zakresie dostępności, będzie również możliwość rozmowy z ekspertem.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz zgłoszeniowy – prześlij
Istnieje możliwość kontaktu telefonicznego pod nr tel. 29 76 71 825.
Spotkanie jest organizowane w ramach projektu „Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Opublikowano: 26 września 2023