• Kontrast
  • Powiększ
  • Powiekszony tekst z kontrastem
  • Wyłącz kontrast i powiększenie

Złap ten smak … konkurs rozstrzygnięty

12W dniu 31 maja 2022 roku odbył się konkurs kulinarny pt. „Złap ten smak – czyli poznawanie tradycyjnych potraw zaściankowej kuchni – II edycja”. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu własnego LGD o nazwie Kompetencje Społeczne – II. Do udziału w konkursie zgłosiło się 12 grup tj.:

  1. Klub Seniora Senior + z Troszyna – Szlachcianka – jajecznica z Troszyna;
  2. Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie – Babka ziemniaczana;
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Kamiance – Placki pod gulaszem;
  4. Koło Gospodyń Wiejskich „Pierożanki” w Żabinie – Pierogi z kapustą i grzybami;
  5. Koło Gospodyń Wiejskich w Księżopolu – Schab na dziko;
  6. Koło Gospodyń Wiejskich w Milewie Wielkim – Pieczeń schabowa;
  7. Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Dąbkowianki” w Dąbku – Bendzwał szlachecki; 2
  8. Koło Gospodyń Wiejskich w Kurpiach Szlacheckich i Dworskich – Pieczona gęś z jabłkami;
  9. Koło Gospodyń Wiejskich „Borowiki”  w Borawem – Piwo kozicowe;
  10. Koło Gospodyń Wiejskich w Malinowie Nowym – Tradycyjna golonka pieczona;
  11. Koło Gospodyń Wiejskich w Lipiance – Zupa grzybowa;
  12. Koło Gospodyń Wiejskich w Seroczynie – Flaczki seroczyńskie.

Przygotowane potrawy wywarły duże wrażenie i sprawiły, że oceniający stanęli przed dużym dylematem, niemniej jednak:

I miejsce przyznano dla KGW „Pierożanki ” w Żabinie;

II miejsce przyznano dla KGW w Brzeźnie;

III miejsce przyznano dla KGW w Kamiance.

3

Nagrodzone grupy otrzymały statuetki, z kolei wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Poniżej prezentujemy przepisy zwycięskich potraw. Niemniej pragniemy poinformować, że już niedługo zostanie wydana publikacja z konkursu kulinarnego zawierająca wszystkie przepyszne potrawy i receptury. Już dziś zachęcamy do zapoznania się z jej zapisami.

Pierogi z kapusta i grzybami

Przepis na około 40 sztuk

Ciasto: Mąkę przesiewamy do miski i zaparzamy ją mlekiem i wodą, mieszamy łyżką. Dodajemy olej, jajko, sól i zagniatamy ciasto.

Farsz: Grzyby zalewamy wodą i moczymy całą noc, odcedzamy grzyby i zalewamy ta wodą kapustę, która dusimy w garnku. Grzyby kroimy w kostkę. Na patelni smażymy pokrojoną w kostkę cebule, dodajemy grzyby i kapustę, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dusimy do miękkości.

Wykonanie: Ciasto cienko wałkujemy, wycinamy krążki nadziewamy farszem i sklejamy pierogi. Gotowe pierogi gotujemy kilka minut w osolonej wodzie.

Babka ziemniaczana

Przepis dla 20 osób (forma o wymiarach 25x40cm)

Obrane i umyte ziemniaki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Stopniowo dodać zagotowane gorące mleko. Boczek, łopatkę drobno pokroić, przesmażyć na patelni, dodać cebulę pokrojoną w kostkę, smażyć na wolnym ogniu aż cebula się zeszkli. Ostudzić i dodać do masy ziemniaczanej, wymieszać. Dodać sól, pieprz i pozostałe przyprawy do smaku. Następnie dodać śmietanę i wbić jajka, wszystko dokładnie wymieszać. Formę wysmarować, oprószyć bułką tartą. Masę przełożyć do formy i rozprowadzić po całej powierzchni (można posypać papryką). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180oC. Babkę pieczemy ok 90 minut na złoty kolor. Gotową babkę można podawać na ciepło z kleksem z kwaśnej śmietany. Można ją ostudzić i podać następnego dnia, podsmażona na patelni jest jeszcze smaczniejsza.

Placki pod gulaszem

Ciasto: 2 kg ziemniaków, 4 jaja całe, pieprz i sól do smaku, olej do smażenia;

Gulasz: 1 kg szynki wieprzowej, 3 cebule duże, 2 ząbki czosnku, 4 marchewki, 2 papryki, pół kg pieczarek, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, 250 ml śmietany 18%, 3 łyżki mąki do zasmażki.

Wykonanie:

Ciasto: Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć, następnie odcedzić. Dodać jajka, pieprz i sól do smaku, wymieszać. Smażyć niewielkie placki na rozgrzanym oleju.

Gulasz: Mięso umyć, osuszyć i pokroić w kostkę średniej wielkości. Do mięsa dodać przyprawy, czosnek oraz szklankę oleju i wymieszać. Odstawić na 30 minut. W tym czasie pokroić warzywa i pieczarki w kostkę. Do wysokiego garnka na rozgrzany tłuszcz  wrzucić mięso, podsmażyć, aż puści sok. Następnie dodać pokrojone warzywa i pieczarki. Dusić około 1,5 godziny z liściem laurowym i zielem angielskim oraz około 1 l wody. Na koniec zaprawić zasmażką z 3 łyżek mąki.

Na usmażony placek nałożyć 2 łyżki gulaszu oraz kleksik z 1 łyżeczki śmietany. Podawać z surówką z białej kapusty.

Zdjęcia z konkursu kulinarnego – zobacz

oznakowanie strony inter

Smacznego!

 

Opublikowano: 7 czerwca 2022
 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie".

Strona internetowa Lokalnej Grupy Działania „Zaścianek Mazowsza" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.